Co zrobić ze zwierzęciem w czasie urlopu

Aktualności

28.06.2018

Ewa Krawcowicz

Znowu zaczyna się sezon urlopów i znowu wiele  osób staje przed dylematem: co zrobić z ukochanym psem czy kotem. Niestety zdarza się, że nasz futrzaty przyjaciel ląduje na przysłowiowej ulicy, ponieważ stanowi dla dotychczasowego właściciela niepotrzebny balast uniemożliwiający mu wyjazd na wakacje…

A tymczasem aktualnie mamy dużo więcej możliwości zorganizowania opieki dla naszych zwierzaków niż jeszcze kilkanaście lat temu.

1. Wyjazd z futrzakiem

Coraz więcej hoteli czy kwater dopuszcza możliwość przyjazdu z czworonogiem (czy też dwunogiem i dwuskrzydłem wink). Jeżeli korzystacie z któregoś z serwisów internetowych do rezerwacji zakwaterowania wiecie, że przy każdym obiekcie znajduje się informacja dot. akceptowania (bądź nie) pobytu zwierząt. Wtedy nie ma problemu co zrobić ze zwierzakiem – po prostu jedzie z nami.

Plusem jest uniknięcie stresu związanego z rozłąką z właścicielem (i futrzakiem), a my wiemy, co się z naszym czworonogiem w czasie urlopu dzieje.

Minusem jest stres związany z podróżą - niektóre zwierzęta nie lubią jazdy samochodem, a lot samolotem w luku bagażowym bywa bardzo stresujący. Można wtedy wybrać pobyt w miejscu niezbyt oddalonym od domu (żeby podróż samochodem czy pociągiem nie była zbyt uciążliwa) i zrezygnować z lotu samolotem, chyba, że możemy wejść razem ze zwierzakiem na pokład (niektóre linie lotnicze na to pozwalają, np. nasz rodzimy LOT). Pamiętajmy, że jeżeli zdecydujemy się na zagraniczny wyjazd ze zwierzęciem należy sprawdzić warunki, jakie muszą być spełnione przy przekroczeniu granicy danego kraju. Niektóre kraje wymagają szczepień i paszportu dla zwierzęcia, ale są i takie, gdzie na wjeżdżającego czworonoga czeka kwarantanna.

2. Pobyt w hotelu dla zwierząt

Znajdziemy też wiele ofert hoteli dla zwierząt – różniących się warunkami i w związku z tym ceną. Pobyt kota lub psa wynosi 20-100 zł za dobę. Jeżeli zdecydujemy się na tą opcję, warto najpierw sprawdzić, jakie faktycznie warunki oferuje wybrany przez nas hotel. Może się okazać, że w zamian za atrakcyjną cenę na naszego kota czeka zwykła – podobna jak w schronisku - klatka. Warto wtedy wybrać droższy, ale „bezklatkowy” obiekt. Istotną kwestią jest stosunek naszego przyjaciela do innych zwierząt. Jeżeli lubi towarzystwo, możemy się zdecydować na hotel, w którym kilka zwierząt przebywa razem.

3. Opieka rodziny lub znajomych

Najmniej stresującym rozwiązaniem jest pozostawienie zwierzaka w domu i zorganizowanie osoby (np. sąsiada), która będzie przychodziła żeby nakarmić kota czy psa, wyczyścić kuwetę lub zabrać na spacer. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Drugą możliwością jest oddanie go do domu rodziny lub znajomych. W takiej sytuacji nasz futrzak będzie co prawda w nowym otoczeniu, ale będzie mieć do dyspozycji więcej niż klatkę. Mamy ponadto pewność, że zwierzak będzie miał zapewnioną opiekę.

 

Pamiętajmy, że wyrzucenie zwierzaka na „ulicę” lub też oddanie do schroniska powinno być ostatnią rzeczą, która nam przyjdzie do głowy. Wiemy, co spotyka domowe, nieprzyzwyczajone do warunków ulicy zwierzę, a także jak wyglądają schroniska….

MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ TAKŻE