Zachęcamy do czipowania

Aktualności

15.06.2018

Ewa Krawcowicz

Kochani,

Jak widzicie na naszej stronie (ale nie tylko) co i raz w Piastowie albo ktoś gubi zwierzę, albo znajduje nie wiadomo czyje. Dlatego gorąco zachęcamy do CZIPOWANIA Waszych pupili. Dzięki temu zwiększacie szansę na odnalezienie zagubionego czworonoga!

Samo wszczepienie czipa jest szybkie (trwa ok. minuty) i prawie bezbolesne dla zwierzęcia – boli ponoć tyle co zwykły zastrzyk. Istnieje ponadto możliwość znieczulenia skóry (tak jak znieczulamy dzieciom). Transponder (czyli nasz czip) wszczepia się pod skórę za pomocą aplikatora przypominającego swym wyglądem strzykawkę. Każdy czip posiada unikalny 15-cyfrowy numer, który można odczytać za pomocą specjalnego urządzenia, tzw. czytnika. W czytniki wyposażone są eko-patrole, schroniska oraz większość gabinetów weterynaryjnych.

Taki czip po wstrzyknięciu pod skórę zwierzaka musi być następnie zarejestrowany w bazie danych – zwykle  można to załatwić u weterynarza, ale czasami trzeba to zrobić samemu (przez internet) – dlatego po zaczipowaniu koniecznie sprawdźmy, czy nasz pupil został zarejestrowany.

Niestety w Polsce nie ma jednej globalnej bazy danych, także wybierzmy te największe (np.  Safe Animal) lub rejestrujmy w jak największej ilości takich baz. Pamiętajmy jednak, że rejestracja wiąże się zwykle z koniecznością wniesienia opłaty.

W Piastowie czipowanie nie jest niestety dofinansowane przez urząd gminy (tak jak to ma miejsce w Warszawie, Pruszkowie czy Michałowicach), niemniej jednak warto się zastanowić, czy nasze późniejsze nerwy nie są warte więcej niż opłata za czipowanie. Przykładowo we współpracującej z nami przychodni weterynaryjnej Pupil  opłata ta wynosi 60,00  zł i obejmuje wpisanie do bazy Safe Animal.

Oczywiście sam czip nie spowoduje, że zwierzak się odnajdzie, niemniej jednak znacząco pomoże w zlokalizowaniu właścicielawink

MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ TAKŻE